Zdjęcie: Fotolia.com.

Niecałe 16% Polaków decyduje się na wynajęcie mieszkania, a w grupie tej dominują studenci oraz pary lub małe rodziny, które w przyszłości będą planować zakup własnego lokum. Choć liczba ta wydaje się niewielka, to dobrze wyposażone mieszkania niemal natychmiastowo znikają z rynku, a ich właściciele mogą liczyć na stały i wysoki przychód. O jakie akcesoria wyposażenia bezwzględnie powinien zadbać wynajmujący, które zaś są opcjonalne?

Wyposażenie kuchni i łazienki

Potencjalny najemca zazwyczaj przywiązuje największą wagę do wyposażenia kuchni i łazienki, bowiem to od ich praktyczności będzie w dużej mierze zależał komfort codziennego życia. Dobrze, aby w kuchni znalazły się talerze, sztućce oraz szklanki, a także garnki do przygotowywania dań. Priorytetem jest również lodówka, najlepiej z niewielkim zamrażalnikiem, a także sprawna kuchenka gazowa lub indukcyjna oraz czajnik. Opcjonalnym wyposażeniem jest kuchenka mikrofalowa, choć będzie ona atutem szczególnie w mieszkaniach wynajmowanych studentom, którzy sami rzadziej i bardziej niechętnie gotują. Jeśli nasze mieszkanie ma być w nieco wyższym standardzie, możemy pokusić się również o dodatkowe akcesoria takie jak sprawny piec, blender, a nawet ekspres do kawy. W przypadku łazienki podstawowym elementem wyposażenia jest natomiast nowoczesna pralka. Atutem, choć zdecydowanie rzadziej oferowanym w typowym standardzie wykończenia, jest również suszarka. Przy wyposażaniu mieszkania na wynajem w akcesoria AGD warto postawić na sprzęty ze średniej półki cenowej, gdyż najtańsze szybko się zepsują, zmuszając do poczynienia kolejnych inwestycji.

Meble do mieszkania przeznaczonego na wynajem

W wyposażanym mieszkaniu na wynajem musi znaleźć się również łóżko. W zależności od wielkości lokum, może to być albo rozkładana sofa lub narożnik (w lokalu jednopokojowym), albo osobne łóżka w każdym z pokojów. Pamiętajmy, że jest to najbardziej intensywnie użytkowany mebel, dlatego nie warto stawiać ani na egzemplarze tanie, ani używane. Kolejnym składnikiem wyposażenia powinny być także pojemne szafy. Właściciele mieszkań zdecydowanie powinni odejść od klasycznych, drewnianych meblościanek, które choć uniwersalne, pogarszają wygląd lokalu plasując go na niższej półce cenowej. Niewielkie szafki muszą znaleźć się również w łazience, a także w holu.

Wygląd mieszkania do wynajęcia – o czym pamiętać kupując elementy wyposażenia?

Dla wynajmujących coraz większą rolę zaczyna odgrywać wygląd mieszkania. W tym przypadku trudno trafić w gust każdej osoby, dlatego najlepsze są rozwiązania uniwersalne i ponadczasowe. Najlepszym kolorem dla mebli i ścian będą biel lub szarość, które nie tylko poprawiają estetykę wnętrza, ale także optycznie je powiększają. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na nowe elementy wyposażenia, warto pomalować lub okleić meble, co będzie najtańszym sposobem na zmianę charakteru wnętrza i podwyższenie jego wartości w oczach wynajmujących.

Na liście wyposażenia mieszkania na wynajem jest sporo elementów. Wiele z nich, takich jak lodówka czy pralka, stają się niemalże obowiązkowe, dlatego nie warto oszczędzać na ich zakupie.