Zdjęcie: Fotolia.com.

Remont mieszkania do wynajęcia powinien być traktowany jako inwestycja w nasz przyszły dochód. Oczywiście wydanie kilku tysięcy złotych na dekoratora oraz drogie meble w przypadku typowych nieruchomości prawie na pewno się nie zwróci. Duże znaczenie ma bowiem zoptymalizowanie wydatków i takie ich zaplanowanie, aby odnowione mieszkanie błyskawicznie zniknęło z rynku i nie wymagało szybkich, ponownych renowacji.

Zastanów się na potencjałem mieszkania i profilem przyszłego najemcy

Nabywając mieszkanie pod kątem późniejszego wynajmu powinniśmy zastanowić się, kto będzie naszym potencjalnym najemcą. Małe kawalerki będą cieszyć się popularnością zarówno wśród studentów, jak i osób pracujących oraz par. Większe, dwu lub trzypokojowe, również mogą być oferowane uczącym się, jednak także rodzinom z dziećmi. Nie warto jednak nadmiernie zawężać swoich możliwości w tym zakresie i najlepiej urządzić mieszkanie tak, aby było ono uniwersalne i praktyczne dla różnych grup.

Jak właściwie zaplanować wydatki na remont?

Już przy zakupie nieruchomości, która ma być podnajmowana, trzeba wziąć pod uwagę koszty niezbędne do doprowadzenia jej do określonego standardu. Największym wydatkiem może okazać się całkowita wymiana okien, która jest niezbędna w kamienicach czy budynkach starego budownictwa. Standardowymi pracami są zazwyczaj także pomalowanie ścian (koszt to około 7 zł/m2), wymiana podłóg (najpopularniejsze panele to około 30 zł/m2) oraz wymiana armatury kuchennej i łazienkowej. Dużym wydatkiem będzie ponadto wyposażenie kuchni w nowe meble (cena wzrasta wraz z metrażem). Wówczas warto ocenić opłacalność zakupu tańszych mebli i ich późniejszego pomalowania na najbardziej uniwersalny i modny kolor biały lub potencjału wykorzystania starego wyposażenia i jego odnowienia.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem po remoncie?

Jak wspomniano, ze względu na różne osoby, które będą wynajmować mieszkanie, warto stawiać na rozwiązania uniwersalne. Zrezygnujmy przede wszystkim z własnych upodobań kolorystycznych na rzecz ponadczasowych barw takich jak biel i szarość, które optycznie powiększają przestrzeń, dodają wnętrzom elegancji i sprawiają, że wyglądają na bardziej schludne. Podobnie postępujmy przy wyborze podłóg, choć w tym przypadku powinniśmy wziąć pod uwagę również łatwość ich czyszczenia oraz mniejszą widoczność ewentualnych zarysować (bardziej eksponowane będą na ciemniejszych panelach). Dobierając meble, stawiajmy natomiast na elementy obowiązkowe takie jak wygodne, rozkładane łóżka, pojemne szafy w pokojach oraz praktyczny stolik w kuchni lub salonie (jeśli pomieszczenia te są łączone).

Wydatki przeznaczone na remontowanie mieszkania pod wynajem uzależnione są od jego stanu wyjściowego, a także od tego, kto będzie naszym docelowym klientem oraz jaką cenę za wynajem chcemy uzyskać. Im cena ta będzie wyższa, tym lokal musi być urządzony lepiej i wyższej jakości wyposażeniem.