Zdjęcie: Shutterstock.com.

Głównym atutem posiadania wolnostojącego domu, niezależnie czy na wsi czy na terenach podmiejskich, jest dysponowanie własnym ogródkiem. Zazwyczaj jednak pierwszy zachwyt mija dość szybko, gdy zdamy sobie sprawę, że jego utrzymanie będzie wiązało się z poświęceniem sporej ilości czasu. Jak zagospodarować ogród, aby był nie tylko piękny i użyteczny, ale także nie wymagał od właścicieli dużego nakładu pracy?

Ogród pełen wrażeń

Jeśli w naszym domu są dzieci, zdecydowanie powinniśmy zaplanować ogród tak, aby był dla nich przyjazną i bezpieczną przestrzenią do zabawy. Chodzi m.in. o wygospodarowanie miejsca na plac zabaw oraz wolnego terenu do gier zespołowych. Wówczas nie powinny znajdować się wokół niego niebezpieczne skalniaki, najlepiej unikać również kwiatów, bowiem nieuchronnie zostaną one zerwane. Najlepszym sposobem na wydzielenie takiej przestrzeni jest odgrodzenie jej żywotnikami lub roślinami iglastymi, które będą odporne nie tylko na niekorzystne warunki pogodowe, ale także zachowają swój kształt choćby po uderzeniach piłki.

Roślinna oaza spokoju

Nawet jeśli nie planujemy spędzać całego naszego wolnego czasu w ogrodzie, nie może on obyć się bez roślinności. Możemy zorganizować ją w formie podwyższonego skalniaka oddzielonego kamieniami, szczególnie, gdy dysponujemy nierównym terenem. Wówczas warto obsadzić go roślinami niewymagającymi zbyt wiele uwagi, a jednocześnie pięknymi, niezależnie od pory roku. Takim gatunkiem jest m.in. barwinek stanowiący drobny, zimozielony krzew, znakomicie radzący sobie zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Można stworzyć z niego kwietny dywan wokół innych roślin, wówczas nie będziemy musieli obawiać się częstego wyrywania chwastów. Na skalniakach lub nasypach można również sadzić płożące, karłowe iglaki. Taką rośliną jest m.in. cis pospolity o odmianie Aurea Hoseri, który ze względu na żółtawą barwę doda ogrodowi nieco więcej świeżości. Innymi roślinami dobrymi na skalniak są również: macierzanka piaskowa i zwyczajna, krwawnik pospolity, a także zioła takie jak lawenda czy tymianek, których można używać również w kuchni.

Kwietny ogród dla leniwych

Wiele osób nie może wyobrazić sobie ogrodu bez pięknych, kolorowych kwiatów. Dla tych którzy uwielbiają ich widok, a nie chcą inwestować zbyt dużo czasu w opiekę nad tego typu roślinami, poleca się duże donice do których można zasiać takie rośliny jak lawenda, goździk, aster krzaczasty czy rumian rzymski. Ostatnie lata to również zachwyt nad łąkami kwietnymi skomponowanymi z różnego rodzaju kwiatów polnych takich jak chabry bławatkowate, maki, nagietki, złocienie oraz jaskry. Gatunki te, posadzone w dużych donicach, zapewnią nam namiastkę sielskiego klimatu.

Sposób w jaki zagospodarujemy ogród zależy od takich czynników jak jego wielkość, nasze umiejętności, a także czas, jaki chcemy poświęcić na pielęgnację roślin. Niezależnie od tego jak go zaaranżujemy, piękno ogrodu będzie się zmieniało, my zaś będziemy uczyć się opieki nad nim każdego, kolejnego dnia.