Zdjęcie: Shutterstock.com.

Sezon grzewczy trwa w Polsce od 6 do nawet 8 miesięcy, w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Jeśli ta spada poniżej 10oC, zazwyczaj właściciele wspólnot mieszkaniowych - na prośbę mieszkańców - decydują się włączenie ogrzewania. Co innego ma miejsce w przypadku domów jednorodzinnych, gdy nie tylko mamy do wyboru sposób ocieplenia, ale także moment, w którym niezbędne będzie podniesienie temperatury wewnątrz. Jakie są obecnie najlepsze metody ogrzewania domu w okresie zimowym, a które są coraz bardziej przestarzałe?

Ogrzewanie węglowe

W Polsce wciąż jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania jest węgiel. Jest to związane przede wszystkim z jego dobrą dostępnością, a także stosunkowo niską ceną za wygenerowaną jednostkę ciepła (około 0,15 zł/kWh), choć nowoczesne piece węglowe niestety mogą nie radzić sobie z tanim materiałem bardzo niskiej jakości. Niestety korzystanie z tego surowca wiąże się z kilkoma innymi wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność wydzielenia specjalnego pomieszczenia w domu na umieszczenie kotła oraz składowanie węgla. Ponadto surowiec ten cieszy się złą sławą ze względu na dużą emisyjność dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Pompa ciepła

Na przeciwległym biegunie pod względem wydajności oraz ekologii są pompy ciepła. Urządzenia te pobierają ciepło z otoczenia, przetwarzają i następnie oddają do budynku. Ich efektywność mierzona jest przez wskaźnik COP (ang. Coefficient of Performance), który mówi nam, jak pompa wykorzystuje ciepło pozyskiwane z otoczenia względem pobieranego do działania prądu. Wskaźnik ten zależy m.in. od budowy urządzenia i jego klasy energetycznej. Największą barierą do wzrostu montażu pomp ciepła jest wciąż niewielka świadomość Polaków co do działania tego typu sprzętu, a także duży wydatek związany z instalacją (często powyżej 20 tys. zł).

Ogrzewanie elektryczne

Jednym z najbardziej nieopłacalnych sposobów na ogrzewanie domu w okresie zimowym są grzejniki elektryczne. Bardzo często są to tzw. piece akumulacyjne, które magazynują energię, a następnie oddają ją w postaci ciepła. Ich włączanie jest najbardziej opłacalne przy ogrzewaniu dwustrefowym, gdy w określonych godzinach w ciągu doby prąd jest tańszy (najczęściej nocą). Mimo tego cena 1 kWh to około 0,58 zł, co plasuje ogrzewanie elektryczne na szczycie najmniej opłacalnych opcji spośród wymienionych.

Gaz płynny

Kotły gazowe to obecnie jedno z powszechniej stosowanych rozwiązań w nowym budownictwie. Mają one wiele zalet, a jedną z głównych są wysoce wydajne urządzenia, które nie potrzebują specjalnego miejsca do działania, np. kotłowni. Można montować je m.in. w łazienkach, a nawet kuchniach, dzięki czemu zajmują niedużo miejsca i są estetyczne. Gaz ziemny to także atrakcyjna opcja pod względem kosztów, bowiem wyprodukowanie 1 kWh kosztuje około 0,23 zł.

Jak widać przy wyborze sposobu ogrzewania mamy do wyboru kilkanaście opcji, które różnią się kosztem inwestycji, wydajnością, a przede wszystkim najważniejszym dla Polaków elementem, czyli kosztem za uzyskanie 1 kWh.