Zdjęcie: Fotolia.com.

Wynajem mieszkania to bardzo popularny sposób na osiągnięcie tzw. dochodu pasywnego, czyli takiego, którego uzyskanie nie wymaga stałego zaangażowania pracy. Aby było to możliwe w przypadku wynajmu, wiele będzie zależeć od wybranego przez nas najemcy. Jakie są jego najważniejsze cechy i czym kierować się przy wyborze?

Czasowe uiszczanie opłat za czynsz

Wynajem mieszkania ma generować comiesięczny przychód na koncie bankowym, stąd tak ważne jest, aby najemca był osobą sumienną i nie powodował zaległości w płaceniu czynszu. Dlatego też często pierwszeństwo mają osoby pracujące, które mają stałe dochody. W przypadku nieco droższych nieruchomości, właściciel może poprosić o poświadczenie płynności finansowej (umowa o pracę), choć jest to stosunkowo rzadka sytuacja.

Osoba skłonna do wynajmu długoterminowego

Dla wynajmującego znaczenie ma także okres zawarcia umowy, a im będzie on dłuższy, tym mniejszy wysiłek związany z koniecznością szukania nowego lokatora. Minimalnym okresem jest zazwyczaj rok, a z sytuacją idealną mamy do czynienia wtedy, gdy ta sama osoba zdecyduje się na przedłużenie okresu najmu. Oczywiście będzie to możliwe tylko w przypadku wzorowych najemców, którzy regularnie płacą za czynsz i nie są problematyczni w bezpośrednich kontaktach.

Nie sprawiają kłopotów pozostałym mieszkańcom budynku

Dla wynajmującego duże znaczenie ma także to, czy lokator nie sprawia problemów innym osobom mieszkającym w konkretnej nieruchomości. Częstym źródłem kłopotów są bowiem imprezy, organizowane szczególnie przez studentów, zakłócanie ciszy nocnej, notoryczne słuchanie głośnej muzyki bądź nauka grania na instrumentach. Wówczas część nieprzyjemności może spaść właśnie na wynajmującego, który z pewnością będzie chciał uniknąć takich sytuacji. Zweryfikowanie, czy dana osoba będzie źródłem tego typu problemów jest trudne, jednak nie niemożliwe. Często może to wynikać wprost z pierwszego wrażenia lub rozmowy, właściciel mieszkania może również poprosić o kontakt z osobą, która poprzednio wynajmowała mieszkanie naszemu kandydatowi. Nawet szczątkowe informacje mogą ostatecznie pomóc podjąć decyzję i upewnić się, że lokator nie będzie sprawiał tego typu problemów.

Nie posiadają zwierząt

Choć nie jest to dobra wiadomość dla wielu najemców, dla znaczącej większości właścicieli duże znaczenie ma to, aby lokator nie posiadał zwierząt, szczególnie psów. Największym niebezpieczeństwem będą bowiem szybko poniszczone meble, a nawet jeśli koszt ich wymiany pokryje kaucja, to niestety będzie się to wiązało z dodatkową inwestycją czasu na ich zakup, przewiezienie i zutylizowanie poprzednich.

Specyficzne wymogi co do profilu idealnego najemcy będą miały również osoby poszukujące współlokatorów. Wówczas mogą one preferować np. osoby niepalące, pracujące, o określonej płci, a nawet konkretnym guście muzycznym. Będą to cechy ściślej związane z charakterem kandydata, choć nie ulega wątpliwości, że w dalszym ciągu preferowani będą najemcy sumienni, zorganizowani oraz płacący na czas.