Zdjęcie: Shutterstock.com.

Nabywając mieszkanie od firmy deweloperskiej zostaniemy postawieni przed decyzją, czy zakupić miejsce postojowe dla samochodu. Decyzja ta nie jest łatwa, bowiem najczęściej kosztuje ono nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę i kiedy taki zakup może okazać się dobrą inwestycją?

Czy warto zakupić miejsce parkingowe od dewelopera?

Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca przede wszystkim dla tych osób, które posiadają samochód. Wówczas codzienne szukanie miejsca parkingowego obok nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, może okazać się bardzo uciążliwe. Choć istnieje możliwość wynajmu miejsca np. na pobliskim strzeżonym parkingu, to niestety musimy się liczyć z gorszymi warunkami dla naszego pojazdu. Nie będzie więc to dobry pomysł dla osób, które zdecydowały się na zakup nowego samochodu z salonu i którym zależy na utrzymaniu jego wysokiej wartości przez długi czas. Co jednak z osobami nieposiadającymi środka transportu? One również mogą zdecydować się na nabycie miejsca parkingowego od dewelopera, licząc na zysk związany z jego wynajmem.

Ile kosztuje wynajem miejsca parkingowego?

Zanim podejmiemy decyzję, oczywiście trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, które przesądzą czy zakup miejsca parkingowego i jego wynajęcie będą opłacalne. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Wynajem w dużych miastach takich jak Warszawa oscyluje w granicach od 500 do nawet 700 zł za miesiąc. Nieco niższe ceny są we Wrocławiu oraz w Krakowie (od 200 do 500 zł), zaś w mniejszych miastach takich jak Szczecin czy Katowice, będzie to średnio 250 zł miesięcznie. To jednak niejedyne czynniki, które trzeba rozważyć. Pamiętajmy również o odliczeniu kosztów opłat czynszowych jakimi będzie obciążone dane miejsce, a także o podatku od nieruchomości płatnym raz na rok. Dodatkowo musimy brać pod uwagę koszty ewentualnych usterek lub awarii, choćby bramy wjazdowej, które będą dzielone pomiędzy właścicieli. Choć ich ryzyko jest stosunkowo niskie, je również powinniśmy wkalkulować.

Atuty wynajmu miejsca parkingowego

Kalkulacja kosztów to jednak nie wszystko, pora bowiem przyjrzeć się zaletom. Przede wszystkim będzie to inwestycja o bardzo niskim stopniu ryzyka ze względu na duży popyt na miejsca parkingowe. Dzięki temu praktycznie mamy pewność, że zostanie ono wynajęte, oczywiście o ile zaoferujemy rozsądną, rynkową cenę. Nie musimy też obawiać się konieczności naprawy czy wymiany, tak jak ma to miejsce przy użyczaniu mieszkania. Oszczędzamy również własny czas, bowiem transakcja zazwyczaj kończy się pojedynczym spotkaniem z najemcą oraz comiesięcznym inkasowaniem opłaty za wynajem.

Jeśli stawki za wynajem miejsca parkingowego są odpowiednio wysokie, a cena miejsca również jest dla nas do zaakceptowania, zdecydowanie warto rozważyć możliwość zakupu i wynajęcia przestrzeni parkingowej. Będzie to sposób na uzyskanie tzw. dochodu pasywnego, który pozwoli wzbogacić nasz comiesięczny budżet o kilkaset dodatkowych złotych.