Zdjęcie: Shutterstock.com.

Każde nowoczesne osiedle mieszkaniowe powinno posiadać system monitoringu, który utrudni życie złodziejom. Tylko w roku 2018 dokonano prawie 70 tys. włamań co oznacza, że na terenie Polski dochodziło wówczas do około 190 tego typu incydentów dziennie. Niestety wspomnianego problemu nie da się wyeliminować całkowicie, można jednak próbować ograniczyć jego występowanie dzięki zaawansowanym systemom zabezpieczeń oraz przezorności mieszkańców. Czy monitoring daje w tym przypadku realne bezpieczeństwo?

Redukcja przestępczości na monitorowanym osiedlu

Statystyki pokazują, że dobrze zainstalowany i właściwie zaplanowany system monitoringu, może przyczynić się do zmniejszenia przestępczości na osiedlu nawet o 80%. Dodatkowym potwierdzeniem skuteczności takich rozwiązań jest to, że nawet jeśli w skali kraju statystyki włamań i kradzieży do nieruchomości rosną, to są one zdecydowanie niższe właśnie na blokowiskach monitorowanych. Jest to związane z możliwością identyfikacji potencjalnych złodziejów, co niejednokrotnie odwodzi ich od tego typu prób.

Monitoring a ogrodzenie – co zapewnia lepszą ochronę?

Wydaje się, że obydwa rozwiązania muszą iść ręka w rękę, bowiem samo ogrodzenie nie jest gwarantem bezpieczeństwa dla mieszkańców. Z bramą z kodem dostępu wcale nietrudno dostać się na teren osiedla osobie niepowołanej, jednak w przypadku obecności kamer, wizerunek złodzieja zostanie nagrany, co ułatwi późniejszą pracę służbom mundurowym. Dodatkowym systemem, który również powinien być montowany na osiedlu, są wideofony dostępne w każdym mieszkaniu. Pozwolą one na wizualne zweryfikowanie, czy osoba próbująca dostać się na naszą klatkę, rzeczywiście powinna zostać wpuszczona do budynku.

Jakość obrazu z kamer montowanych na osiedlach

Aby kamery montowane na osiedlach mieszkaniowych spełniały swą funkcję, muszą charakteryzować się pewnymi parametrami. Ze względu na narażenie na skrajne warunki pogodowe, powinny być m.in. wodoodporne, a także pracować w szerokim spektrum temperaturowym. Kolejną cechą powinna być jakość oświetlacza, najlepiej IR (na podczerwień), co zapewni możliwość zobaczenia szczegółów z nagranego obrazu nawet w całkowitej ciemności oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Całodobowa kontrola – bezpieczeństwo kosztem prywatności?

Część osób poddaje w wątpliwość stosowanie monitoringu osiedlowego ze względu na możliwość naruszania ich dóbr osobistych. Jak tego uniknąć? W świetle prawa monitoring osiedlowy i jego montaż w konkretnym miejscu musi mieć uzasadnienie, czyli nie może rejestrować aktywności osób naruszając ich prawo do prywatności. Dlatego też niewłaściwe jest rejestrowanie obrazu z sąsiedniej posesji chyba, że jest to konieczne z uwagi na rzeczywiste niebezpieczeństwo.

Choć monitoring osiedlowy niestety nie eliminuje całkowicie niebezpieczeństwa związanego z kradzieżami oraz włamaniami, to w dużym stopniu je ogranicza. Oczywiście ważne są dodatkowe zabezpieczenia takie jak ogrodzenie, obecność ochrony, a także własna przezorność mieszkańców.