Zdjęcie: Fotolia.com.

Domy w zabudowie szeregowej z każdym rokiem coraz częściej znajdują się w ofercie deweloperów, a choć obecnie stanowią one tylko 10% rynku nieruchomości, to znacznie większa grupa inwestorów dostrzega ich zalety. Czym się one charakteryzują i czy warto rozważyć ich zakup kosztem mieszkania w bloku lub budowy własnego domu jednorodzinnego?

Komfortowy kompromis

Szeregowce uważane są rozwiązanie kompromisowe pomiędzy mieszkaniem w bloku, a domem jednorodzinnym. Cechują się przede wszystkim dobrą lokalizacją, zazwyczaj na obrzeżach miast, dzięki czemu inwestorzy wciąż mogą cieszyć się z wszelkich korzyści życia blisko metropolii takich jak dostęp do szkół i przedszkoli oraz łatwiejszy dojazd do pracy. Kolejną cechą domów w zabudowie szeregowej jest ich bardziej funkcjonalny układ dzięki dwóm piętrom (strefa dzienna i nocna), a tym samym większa powierzchnia do zagospodarowania aniżeli w większości bloków. Dużym atutem tego typu budynków jest posiadanie ogrodu, pomimo tego, że zazwyczaj jest on zdecydowanie mniejszy niż w przypadku domu wolnostojącego na własnej działce. Zakup szeregowca zwalnia również nabywcę z wielu uciążliwych obowiązków takich jak konieczność wykańczania np. elewacji, choć dla wielu osób narzucony z zewnątrz wybór dewelopera może okazać się również wadą.

Ekonomiczność

Szeregowce, ze względu na sposób ich wybudowania, gwarantują jeszcze jedną dodatkową korzyść w postaci oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Powód? Domy otoczone z dwóch stron innymi budynkami są dodatkowo zaizolowane, a tym samym zabezpieczone przed utratą ciepła. W perspektywie miesięcy oszczędności te mogą być naprawdę znaczące, dlatego też trzeba wziąć je pod uwagę. Oszczędność wynika również z ograniczonej liczby okien (nie posiadają ich boczne ściany łączące domy), choć dla wielu osób może być to również wada ze względu na mniejszą ilość naturalnego światła słonecznego docierającego do domu.

Prywatność – czy aby na pewno?

Decydując się na zakup domu w zabudowie szeregowej inwestorzy muszą zwrócić również uwagę na wiele wad tego rozwiązania. Jedną z nich jest zdecydowanie mniejsza prywatność aniżeli w przypadku domu jednorodzinnego, trzeba bowiem pamiętać, że tak jak w bloku, tuż za ścianami znajdują się nasi sąsiedzi. Będzie się to wiązało m.in. koniecznością zachowania ciszy nocnej, a także mniejszej swobody przy wykonywaniu remontów i renowacji. Nie będzie więc to dobry wybór dla osób lubiących ciszę oraz spokój, a także głośne imprezy. Kolejnym minusem są ograniczenia architektoniczne – inwestor nie może samodzielnie wybrać układu pomieszczeń w swoim domu (choć podobnie jest oczywiście w przypadku mieszkania w bloku), narzucony jest też wygląd elewacji, kolor okien i dachu, a także stylistyka drzwi zewnętrznych.

Jak widać domy w zabudowie szeregowej to zarówno szereg zalet, jak i wad, a wiele z nich inwestorzy muszą rozważyć samodzielnie, biorąc pod uwagę własne preferencje i ograniczenia.