Zdjęcie: Shutterstock.com.

Mieszkanie dwupoziomowe to marzenie wielu osób, przez co cieszą się one niesłabnącą popularnością, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Czy jednak jest to tylko moda, czy może takie lokale mają również praktyczne zalety?

Komfortowy rozkład

Niewątpliwą zaletą mieszkań dwupoziomowych jest komfortowy układ pomieszczeń, który przypomina ten spotykany w domach jednorodzinnych, mamy bowiem podział na strefę nocną i dzienną. Oddzielenie góry i dołu sprawdzi się m.in. w przypadku młodych rodzin z dziećmi, które nie chcą rezygnować z życia towarzyskiego, a jednocześnie pragną nieco spokoju dla swoich pociech w godzinach wieczornych.

Modne wnętrze

Mieszkania dwupoziomowe, ze względu na dość rzadko spotykany w blokowiskach układ pomieszczeń, cechują się większym prestiżem, co obliguje również do nieco bardziej pomysłowego zaaranżowania wnętrza. Część inwestorów decyduje się m.in. na współpracę z architektem wnętrz, który dobrze rozplanuje umeblowanie kondygnacji, a jednocześnie udekoruje wnętrza modnie i ze smakiem.

Cenowy zawrót głowy – czy aby na pewno?

Wielu osobom wydaje się, że zakup dwupoziomowego lokalu będzie wiązał się z o wiele większym wydatkiem, aniżeli tradycyjnego mieszkania. W istocie wcale nie musi tak być. Przede wszystkim mieszkania te najczęściej ulokowane są na najwyższych piętrach w budynku, przez co na górnym poziomie zazwyczaj mamy do czynienia z trudnymi do zagospodarowania skosami, które dodatkowo zmniejszają metraż. Ceny takich lokali oczywiście będą różne, w zależności od miasta oraz lokalizacji na jego mapie. W metropoliach takich jak Warszawa czy Kraków, w rejonach na obrzeżach, cena za metr kwadratowy nie będzie odbiegała od tej za zwykłą nieruchomość (około 4,5 do 5 tys. zł za m2), jednak te ulokowane w nieruchomościach w samym centrum, będą zdecydowanie droższe.

Koszty utrzymania

Rozglądając się za mieszkaniem dwupoziomowym inwestor musi wziąć pod uwagę również wady. Dwie kondygnacje to bowiem większe wyzwanie związane z rachunkami za ogrzewanie oraz energię elektryczną. Przed zakupem konkretnego lokalu trzeba także skontrolować izolację termiczną poddasza, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w okresie zimowym. Poddasze będzie wyzwaniem również latem ze względu na nagrzewanie się dachu, przez co najczęściej konieczny będzie montaż klimatyzacji.

Kto nie powinien decydować się na zakup lokalu dwupoziomowego?

Jak wspomniano lokale dwupoziomowe najczęściej znajdują się na ostatnich piętrach budynku, dlatego też nie powinny decydować się na nie osoby starsze lub mające problem z poruszaniem się. Obecność schodów może być również dodatkowym, niepotrzebnym problemem dla rodzin z bardzo małymi dziećmi, które dopiero uczą się chodzić.

Jak widać lokale dwupoziomowe mogą łączyć obydwie cechy - zarówno modny charakter dzięki ciekawemu wykończeniu, jak i praktyczność, choć ta ostatnia zależeć będzie przede wszystkim od osobistych preferencji inwestora i tego, co w mieszkaniu jest dla niego najważniejsze.