Zdjęcie: Fotolia.com.

Przy wybieraniu rodzaju ogrodzenia, inwestor musi zastanowić się również nad wyborem typu bramy wjazdowej prowadzącej na posesję. W tym przypadku przodują dwie technologie: przesuwna oraz rozwierana (dwuskrzydłowa). Jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

Brama przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna stanowi coraz częściej stosowane rozwiązanie, gwarantujące przede wszystkim wygodę w użyciu. Mechanizm jej działania polega na zasuwaniu konstrukcji równolegle do ogrodzenia, przy czym może być ona albo samonośna, albo zamontowana na szynie. Samonośna jest najbardziej komfortowa w użytkowaniu, choć trzeba pamiętać o ryzyku zepsucia się systemu otwierania. Brama ręczna eliminuje takie niebezpieczeństwo, choć wymaga z kolei więcej wysiłku przy obsługiwaniu. Głównym atutem tej technologii jest oszczędność miejsca po otwarciu, a także brak ryzyka samoistnego zamknięcia, np. przy silnym wietrze.

Jest ona dobrym rozwiązaniem także w okresie zimowym, gdy nie musimy odśnieżać dużego obszaru przy ogrodzeniu, aby móc ją otworzyć. Opisując bramy przesuwne nie sposób wspomnieć jednak o kilku wadach. Jedną z nich jest konieczność posiadania wolnego terenu (rozwiązanie tylko do szerokich działek), a także wzmocnienia tej strony ogrodzenia, na którą skrzydło będzie przesuwane (duża masa, szczególnie ogrodzeń metalowych). Z bramy przesuwnej będą musieli ponadto zrezygnować inwestorzy posiadający działki ze znacznymi spadkami terenu.

Brama rozwierana

Drugim typem wybieranym przez inwestorów jest brama rozwierana jednoskrzydłowa lub dwuskrzydłowa (skrzydła montowane są na słupkach zazwyczaj budowanych na fundamencie). Cechą charakterystyczną jest otwieranie się do wewnątrz posesji, przez co musi być ona dostatecznie głęboka, aby nie powodować problemów z przechodzeniem wokół domu (skrzydła bramy sześciometrowej po otwarciu zajmą po trzy metry na posesji). Zaletą tego typu rozwiązania jest przede wszystkim niższa cena aniżeli przy bramach przesuwnych wymagających specjalnych mechanizmów (o ile system otwierania jest ręczny, nie automatyczny), a także możliwość montażu na różnych typach działek. Jedną z większych wad jest ryzyko zamknięcia się bramy rozwieranej po otwarciu, co może doprowadzić m.in. do zarysowania zaparkowanego samochodu.

Właśnie dlatego warto zamontować specjalne słupki lub podpórki, które będą przed tym chronić. Kolejnym wyzwaniem w okresie zimowym stanowić może konieczność odśnieżania podjazdu, gdyż zalegający śnieg utrudni jej otwarcie. Dużym atutem bram rozwieranych jest ponadto bardzo szeroka stylistyka ich wykończenia, od drewna, przez metal, aż po przęsła palisadowe.
Wybór pomiędzy bramą wjazdową przesuwną a rozwieraną zależy przede wszystkim od ograniczeń stawianych nam przez teren (spadki, mała ilość miejsca na działce lub niewielka jej szerokość), a także od osobistych preferencji pod względem wygody użytkowania. Nie bez znaczenia jest też cena, która przy bramach przesuwnych zazwyczaj jest nieco niższa.