Zdjęcie: Fotolia.com.

Wybór technologii w jakiej ogrzewany będzie nasz dom to poważna decyzja, którą trzeba rozważyć zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego projektu budowlanego. W ostatnich latach inwestorzy mają bowiem jeszcze większy dylemat, gdyż wzrost popularności notują tzw. pompy ciepła. Czym się one charakteryzują i czy rzeczywiście są warte uwagi?

Zasada działania pomp ciepła

Skok cen gazu, węgla oraz oleju opałowego, a także wzrost świadomości ekologicznej wśród Polaków sprawiają, że coraz więcej osób rozważa alternatywne opcje ogrzewania. Jedną z nich są pomy ciepła, które z jednej dostarczonej jednostki energii elektrycznej, wywarzają nawet czterokrotnie więcej ciepła. Urządzenia te są zbudowane z czterech elementów:

- parownika - wymiennik odbierający ciepło z powietrza, gruntu lub wody,
- sprężarki służącej do sprężania gazu,
- skraplacza - wymiennika oddającego ciepło do domu,
- zaworu rozprężnego, służącego do rozprężania gazu.

W elemencie zwanym parownikiem czynnik chłodny odparowuje, jednocześnie pobierając energię cieplną z otoczenia, czyli tzw. dolnego źródła ciepła. Ten następnie w formie gazu trafia do sprężarki, w której następuje gwałtowny wzrost jego temperatury. Gorący gaz kierowany jest kolejno do skraplacza, gdzie ulega on schłodzeniu i skropleniu, przy jednoczesnym oddaniu ciepła do otoczenia. Na ostatnim etapie ciecz wędruje do rozprężnego zaworu, w którym dochodzi do zmniejszania ciśnienia oraz spadku wartości temperaturowej. Czynnik ponownie kierowany jest do parownika, a tym samym cały cykl się powtarza.

Koszt instalacji pompy ciepła

Cena, którą będziemy musieli zapłacić za pompę ciepła, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Za najdroższe uznawane są instalacje gruntowe, które wymagają wykonania odwiertów, co może kosztować około 15 tys. zł, plus zakup pompy i jej montaż (dodatkowo około 30 tys. zł). Tańszym rozwiązaniem jest natomiast pompa powietrzna, której koszt to od 15 do 35 tys. zł, w zależności od jakości i funkcji. Przy tej drugiej zdecydowanym atutem jest również tańszy montaż.

Koszt ogrzania domu

Pompa ciepła działa dzięki poborowi prądu elektrycznego. Na jakie rachunki musimy wówczas się przygotować? Przy domu o powierzchni około 130 m2, będzie to około 250 zł na miesiąc (wraz z oświetleniem i prądem na inne sprzęty elektryczne). Kosz ten przy domu 200 m2 wzrośnie zaś do około 500 zł.

Inwestycja w pompę ciepła – dlaczego warto?

Dla wielu inwestorów znaczenie mają jednak nie tylko kwestie finansowe, ale również ekologiczne. Pompy ciepła, oprócz poboru niewielkiej ilości prądu wciąż produkowanego w Polsce przy użyciu węgla, same nie generują zanieczyszczeń. Właśnie dlatego uznawane są za rozwiązanie przyszłości, które z czasem, ze względu na upowszechnienie się tej technologii, prawdopodobnie okaże się znacznie bardziej przystępne cenowo.

Pompy ciepła to na pierwszy rzut oka bardzo droga inwestycja, jednak biorąc pod uwagę wydajność tego typu urządzeń, a także aspekt ekologiczny, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zdecydować się na to rozwiązanie.