Zdjęcie: Fotolia.com.

Zdecydowałeś się na budowę domu? Zastanawiasz się jaki opał będzie nie tylko korzystny cenowo, ale również ekologiczny? Oto krótki przewodnik po trzech, bardzo popularnych sposobach na ogrzewanie domu: węglu, ekogroszku oraz pellecie. Który z nich jest najlepszy?

Węgiel

Polacy wciąż chętnie wybierają węgiel pomimo faktu, że w metropoliach takich jak Kraków wchodzą uchwały antysmogowe, zakazujące używania tego paliwa. Okazuje się jednak, że nawet on może być bardziej ekologiczny, o ile będzie spalany w dobrej jakości piecu. Są to przede wszystkim tzw. piece retortowe posiadające automatyczny podajnik paliwa, a także zasypowe dolnego spalania. Oczywiście zakup takiego ekologicznego kotła na węgiel będzie wiązał się z dużym wydatkiem, jednak dla wielu osób stan środowiska odgrywa coraz większą rolę. Ważna będzie również jakość samego węgla. W tym przypadku trzeba pamiętać, że zdecydowanie lepszą opcją jest węgiel kamienny aniżeli brunatny, bowiem ten pierwszy charakteryzuje się wyższą kalorycznością, przekładającą się na ilość uzyskiwanego ciepła. Wśród typów tego surowca wyróżniamy klasy od 31 do 35, przy czym im wyższa, tym większa kaloryczność. Niestety wyższe kategorie mają także swoje wady. Już od typu 32.2 zaczyna się zwiększanie tzw. spiekalności węgla, co może doprowadzić m.in. do zaklejenia kotła, dlatego też optymalnym do domowych warunków jest 32.1, z kalorycznością na poziomie około 28 Mj/kg i niską spiekalnością. Dodatkowo nadaje się on zarówno do kotłów podajnikowych, jak i zasypowych.

Ekogroszek

Czy ekogroszek naprawdę jest „eko”? Pytanie to jest oczywiście w pełni uzasadnione, bowiem pamiętajmy, że również powstaje od z węgla kamiennego albo brunatnego. Cechuje się niedużą wielkością baryłek, które mają od około 5 do 25 mm i przynajmniej w teorii powinien być produkowany z węgla o wysokiej kaloryczności. Paliwo to charakteryzuje dodatkowo bardzo niska zawartość siarki (maksymalnie powinien być to 1%), a także niska zawartość generowanego popiołu (około 10% - przy węglu jest to od 12 do nawet 20%). Ekogroszkiem można dodatkowo palić w niskoemisyjnych piecach retortowych, które są zdecydowanie bardziej wydajne, a tym samym ekonomiczniejsze, aniżeli tradycyjne. Są ponadto wygodne w obsłudze, co jest atutem jeśli nie mamy czasu na obsługiwanie pieca - zbiornik na ekogroszek wystarczy napełnić paliwem, nawet raz na kilka dni, określić odpowiednie parametry i cieszyć się ciepłem w całym domu.

Pellet

Ostatnim surowcem jest pellet. Jest to paliwo w formie granulek o wielkości do kilku centymetrów, które powstają poprzez prasowanie odpadków drewnianych (trocin lub wiór) pod bardzo wysokim ciśnieniem. Spośród opisywanych paliw jest on najbardziej ekologiczny ze względu na bardzo niską emisję dwutlenku węgla, a także niewielką ilość powstającego popiołu (około 3 kg z 1 tony). Jest dodatkowo czysty w przechowywaniu, dlatego łatwiej go używać aniżeli węgla czy ekogroszku.
Węgiel, ekogroszek czy pellet? Jeśli zależy nam zarówno na efektywności spalania, jak i ekologii, zdecydowanie najlepszym wyborem jest zyskujący na znaczeniu pellet. Jest on coraz bardziej doceniany na terenie Europy, bowiem jego produkcja przekroczyła już 10 mln ton i ma rosnąć.