Zdjęcie: Shutterstock.com.

Przydomowy ogród to najlepsze miejsce do letnich spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Często przeciągają się one do późnych godzin nocnych, gdy zaczyna być potrzebne dodatkowe oświetlenie. Jakie są najciekawsze i najbardziej nowoczesne sposoby na jego zaaranżowanie?

Lampy LED z czujnikami ruchu

Przy oświetlaniu ogrodu ważny jest nie tylko komfort użytkowania oraz design zastosowanych rozwiązań, ale także ekologia. Wszystkie te cechy godzą lampy LED uruchamiane dopiero wtedy, gdy w pobliżu znajdzie się osoba – ich zasięg wynosi od około 6 do 9 m, zaś kąt detekcji 120o. Można również zdecydować się na ustawienie czasu oświetlania, wedle uznania (do kilkunastu minut). Dużą zaletą jest ponadto wysoka klasa energetyczna tego typu urządzeń (w najlepszych A+), a także ich minimalistyczny wygląd, dzięki któremu sprawdzą się przy bardziej nowoczesnych inwestycjach.

Oprawa halogenowa wpuszczana w podłoże

Kolejnym ciekawym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, są nieduże halogenowe żarówki, które można wpuścić w podłoże. Najlepiej lokować je blisko ściany domu lub ogrodzenia, które będą odbijały światło, a przez to gwarantowały jasny i dyskretny jego strumień w ogrodzie. Bardzo często są one dodatkowo wykładane kamieniami, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Istotna jest także ich wytrzymałość – niestraszny im brud, a także woda, a wszystko dzięki ramie wykonanej ze stali szlachetnej.

Świecące kule (lampy solarne)

Kolejnym połączeniem nowoczesnego designu i ekologiczności, są światła w kształcie kul. Ich niewątpliwym atutem jest zasilanie za pomocą światła słonecznego, dzięki czemu nie ma potrzeby podłączać ich do gniazdka. Oczywiście, aby działały, w ciągu dnia muszą być umieszczone w jasnym miejscu ogrodu tak, aby ulokowane w nich panele LED się naładowały. Takie kule można umieścić zarówno wokół ogrodowych ścieżek, ale także blisko patio czy tarasu, wówczas będą zapewniać dyskretne oświetlenie w letnie wieczory.

Reflektory LED

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są niewielkie reflektory LED, które można skierować w określonym kierunku. Gwarantują światło punktowe, dlatego warto podkreślić nimi konkretne obiekty architektury ogrodowej, np. rzeźby czy oczko wodne. Decydując się na tę opcję sprawdźmy przede wszystkim, czy są wykonane z materiałów zabezpieczających przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Niskie lampy stojące LED

Do oświetlenia ścieżek sprawdzą się również nieduże, minimalistyczne lampy stojące. Aby nie zaburzały estetyki ogrodu, powinny być stosunkowo niskie i wtapiać się w tło, wówczas będą prezentować się korzystnie o każdej porze roku, także wtedy, gdy roślinność będzie mniej obfita. Najczęściej można spotkać je w neutralnych kolorach, przede wszystkim czerni lub szarości.
To oczywiście nie wszystkie pomysły na nowoczesne oświetlenie ogrodowe, a wybór będzie ostatecznie zależał od tego, w jaki sposób urządzimy naszą przydomową przestrzeń i jakie dodatki będą najbardziej do niej pasować.