Zdjęcie: Fotolia.com.

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne, choć wiąże się z nim wiele wyzwań. Jednym z najważniejszych jest wysoki koszt takiej inwestycji, który w sposób znaczący przekracza montaż standardowych grzejników. Oczywiście rozwiązanie to zapewnia także wiele atutów. Które z nich są najbardziej godne uwagi?

Charakterystyka ogrzewania podłogowego

Nad chęcią zainstalowania ogrzewania podłogowego trzeba zastanowić się już przy adaptacji projektu budowlanego, bowiem konieczne będzie ustalenie nowego poziomu dla podłóg, wraz z izolacją cieplną oraz grubszymi wylewkami. Wodne ogrzewanie podłogowe, które jest oszczędniejsze aniżeli na prąd, opiera się na montażu specjalnych rur z tworzyw sztucznych, miedzi lub stali z dodatkiem z tworzywa sztucznego. Pętle z nich są instalowane na formie spirali, dzięki czemu naprzemiennie występują rurki o wyższej oraz niższej temperaturze. Same rury są natomiast mocowane za pomocą uchwytów, które utrzymują je w określonym położeniu. Całość na końcowym etapie zalewana jest gładzią z cementu.

Korzyści wynikające z instalacji ogrzewania podłogowego

Pierwszym atutem ogrzewania podłogowego jest fakt, że dzięki niemu pomieszczenia nagrzewają się w sposób równomierny, ciepło wędruje bowiem od podłogi. W przypadku tradycyjnych kaloryferów ma natomiast miejsce konwekcja, czyli poruszanie się ogrzanego powietrza, które wędruje po wnętrzu w różnym stopniu. Kolejnym atutem podłogówki jest możliwość ustawienia niższej temperatury (około 21oC), która będzie dla domowników bardzo komfortowa (ciało dzięki ogrzaniu stóp nie potrzebuje już tak dużo ciepła). Niższa temperatura to także oszczędność – obniżenie wartości w pomieszczeniu nawet o 1oC, będzie generowało oszczędność w poborze energii nawet o 5%, co w dłuższym okresie czasu zagwarantuje nam zauważalne korzyści finansowe. Dodatkowym atutem ogrzewania podłogowego jest estetyka, bowiem brak grzejników sprawia, że mamy większe możliwości aranżacyjne danego pomieszczenia.

Koszty instalacji ogrzewania podłogowego

Atuty to jednak nie wszystko, bowiem „idealne ogrzewanie podłogowe” staje się nieco mniej korzystną opcją, jeśli rozważymy cenę za montaż. Na metr kwadratowy trzeba bowiem przeznaczyć nawet 150 zł, co w pomieszczeniu o powierzchni 100 m2, będzie wiązało się z wydatkiem rzędu około 15000 zł. Porównanie z montażem tradycyjnych grzejników nie rysuje się więc w tak jasnych barwach. Biorąc pod uwagę koszt standardowych grzejników 350 zł za każdy, robociznę oraz materiały pomocnicze, cena za całość przy 10 grzejnikach może wynieść 5000 zł. Oznacza to, że różnica jest naprawdę znacząca, a ewentualne oszczędności na rachunkach w przypadku droższej podłogówki zwrócą się dopiero po kilku latach użytkowania.

Jak widać ogrzewanie podłogowe ma zarówno wady jak i zalety, choć dla niektórych jest „idealne” przede wszystkim ze względu na komfort jaki gwarantuje. W pomieszczeniach jest bowiem ciepło i przyjemnie, zaś temperatura rozkłada się w sposób równomierny.