Zdjęcie: Shutterstock.com.

Inwestor biorąc pod uwagę surowiec do budowy domu, zazwyczaj kieruje się nie tylko ceną, ale również wytrzymałością oraz izolacyjnością akustyczną i termiczną. Który materiał najlepiej łączy wszystkie te cechy?

Dom z drewna

Wiele osób już od początku wyraża chęć budowy domu z drewna, wykluczając tym samym technologię murowaną. Powody? Przede wszystkim surowiec ten jest zdrowy i ekologiczny, a przez to bardziej przyjazny domownikom. Dodatkowym atutem jest szybkość budowy w porównaniu z pustakami czy cegłą, które wymagają o wiele więcej pracy. Dom z drewna można bowiem postawić w kilka tygodni, nawet w okresie zimowym, co nie jest możliwe w przypadku innych materiałów. Za atutami podążają jednak pewne wady, budowa jest bowiem droższa, niż przy użyciu pustaków czy cegieł, głównie ze względu na to, że w Polsce wciąż niewiele jest firm, które się w tym specjalizują. Kwota za 1m2 często przekracza 3000 zł, a w przypadku domu z balii nawet 4000 zł za 1m2. Kolejną wadą, związaną ściśle z użytkowaniem, będzie również gorsza izolacyjność cieplna, stąd też właściciel musi być przygotowany na zdecydowanie wyższe rachunki za prąd.

Dom z cegły

Kolejnym materiałem do budowy domu jest cegła powstająca z gliny z domieszką piasku i cementu, a także innych surowców. Wybór w tym przypadku nie jest jednak do końca oczywisty, bowiem na rynku mamy różne rodzaje cegieł, takie jak kratówki, dziurawki, modularne, klinkierowe i budowlane, które będą różnić się pomiędzy sobą wieloma cechami. Pomimo tego można wyróżnić kilka cech wspólnych przemawiających za tą technologią. Pierwszym atutem cegły jest zdolność do akumulacji ciepła, dzięki czemu budynek na dłużej zachowuje ciepło. Kolejną jest bardzo duża wytrzymałość, która sprawia, że znosi ona obciążenia statyczne, np. przy wznoszeniu przegród do podtrzymywania dachu, nawet jeśli ten jest wykonany z najcięższych tworzyw. Domu z cegły nie trzeba ponadto tynkować, bowiem sama prezentuje się estetycznie i ponadczasowo. Największym wyzwaniem jest czas budowy, gdyż ze względu na niedużą wielkość poszczególnych elementów, proces ten będzie o wiele bardziej wydłużony.

Dom z pustaków

Pustaki z bloczków betonu komórkowego to w naszym kraju często stosowany do budowy domów materiał. Cechuje się on przede wszystkim bardzo dobrą izolacyjnością cieplną dzięki swojej porowatej strukturze, a wszystko to dzięki pęcherzykom powietrza zamkniętym w ich wnętrzu. Kolejnym atutem jest wielkość pojedynczych bloczków, dzięki czemu sama budowa przebiega zdecydowanie szybciej niż w porównaniu z cegłą. Niewątpliwą korzyścią jest także bardzo duża łatwość obróbki – beton komórkowy jest łatwy w cięciu oraz żłobieniu, co jest niezbędne na placu budowy. Materiał ten jest ponadto gwarantem bezpieczeństwa, bowiem jest niepalny (odporność na płomienie to około dwóch godzin). Jak każdy surowiec do budowy domu ma on jednak kilka wad, a jedną z największych jest kruchość.

Jak widać każdy opisywany materiał ma swoje wady i zalety, dlatego to od inwestora i sugestii dobrej ekipy budowlanej będzie zależało, jaki materiał zostanie użyty.