Zdjęcie: Shutterstock.com.

Altana ogrodowa to miejsce niezbędne w każdym ogrodzie, szczególnie, gdy lubimy biesiadować razem z naszymi przyjaciółmi i rodziną. Ostatecznie wybór nie jest jednak łatwy, bowiem na rynku jest wiele różnych egzemplarzy nie tylko samych altan, ale również bliźniaczych dla nich pawilonów. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

Drewniana altana ogrodowa

Najpopularniejszym rodzajem altan ogrodowych są te wykonane z drewna. Jest to surowiec, który znakomicie komponuje się z naturą, dlatego świetnie sprawdzi się w dużych, przydomowych ogrodach. Także i tutaj wybór nie jest łatwy, bowiem na rynku dostępne są rożne wielkości i kształty. W przypadku tych ostatnich mamy m.in. konstrukcje na planie prostokąta, kwadratu, sześciokąta, ośmiokąta, a nawet dwunastokąta, przy czym klasyczne, proste formy, będą bardziej uniwersalne, aniżeli wielokąty. Decydując się na altanę, niezależnie od jej kształtu, musimy wziąć pod uwagę również wielkość. Konstrukcje do 35 m2 nie będą wymagać zgłoszenia o budowie, dlatego można postawić je szybko i bez zbędnej biurokracji. Następną decyzją do podjęcia jest wykończenie, bowiem nawet jeśli altana wykonana jest z drewna, nie musi mieć ona swojego naturalnego koloru. Przy wyborze barwy trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe elementy, takie jak wykończenie naszego domu – wówczas, jeśli elewacja jest biała, również altana będzie prezentowała się lepiej w tym kolorze, nie burząc tym samym harmonii i zgrabnie wtapiając się w tło.

Pawilon ogrodowy z metalu

Jedną z odmian klasycznej, drewnianej altany, jest pawilon ogrodowy, najczęściej wykonywany z metalu. Jego największym atutem jest prostota i minimalizm, dzięki czemu najlepiej sprawdzi się przy domach bardziej nowoczesnych z dodatkami w kolorze bieli, czerni i szarości. Atutem jest również możliwość zakupu gotowej konstrukcji, możliwej do szybkiego zamontowania w ogrodzie, co jest zdecydowanie rzadsze przy altanie drewnianej, która zazwyczaj robiona jest na zamówienie. Pawilony najczęściej mają solidne dachy (z poliwęglanu lub innych wytrzymałych surowców), dzięki czemu będą znakomicie chronić przed opadami deszczu. W zależności od naszych potrzeb, taka konstrukcja może mieć zarówno dach spadowy, jak i płaski, przy czym ten drugi będzie wymagał w zimie dodatkowego odśnieżania, które nie zawsze będzie łatwe i bezpieczne. Jeśli zależy nam na jeszcze większej prostocie, może być także wyposażony w zwijaną, tekstylną osłonę w postaci baldachimu, jednak jego główną wadą będzie mniejsza ochrona w czasie opadów. Zakupując taki pawilon warto również sprawdzić, czy zawiera on dodatkowe mocowania oraz klipsy umożliwiające zawieszenie zasłon czy moskitier, te bowiem będą absolutnie niezbędne w wietrzne, letnie dni.

Altana ogrodowa z drewna, czy może pawilon z metalu? Jak widać obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, choć wielu inwestorów już od początku ma swój preferowany styl, który według nich lepiej wpisze się w konkretną przestrzeń ogrodową.