Zdjęcie: Fotolia.com.

Kuchnia jest pomieszczeniem, którego zaaranżowanie wymaga od inwestora podjęcia wielu decyzji, mających wpływ przede wszystkim na późniejszą funkcjonalność i komfort w użytkowaniu. Jedną z nich jest to, czy zabudować sprzęt AGD, czy może zdecydować się na jego zaakcentowanie. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Kuchnia w zabudowie

W ostatnich latach opcja ta cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, a jej głównym atutem jest przede wszystkim minimalizm i większe pole do aranżacji. Jeśli przykładowo zdecydujemy się na wybór pięknych mebli kuchennych w odważnej kolorystyce, możemy nie chcieć, aby coś burzyło ten układ, np. właśnie sprzęt AGD. Zabudowanie mebli to również praktyczny atut w postaci łatwiejszego czyszczenia, nic bowiem nie przedostaje się w zakamarki mebli oraz do szczelin pomiędzy szafkami a urządzeniami. Kolejnym atutem jest optyczne powiększenie pomieszczenia, a wszystko to dzięki jednolitym frontom. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w małych kuchniach, w których szczególnie będzie zależeć nam na zyskaniu wrażenia przestrzeni, co można osiągnąć dzięki spójności w projekcie. Wady sprzętów AGD w zabudowie? To przede wszystkim ich cena, bowiem przeznaczone ściśle do tego celu zazwyczaj są droższe. Wzrośnie też oczywiście koszt zakupu mebli kuchennych, bowiem dodatkowo niezbędne będzie użycie frontów do zabudowy.

Sprzęt AGD wolnostojący

Poznaliśmy wady i zalety sprzętów AGD w zabudowie, co jednak wydarzy się, jeśli zdecydujemy się na ich wyeksponowanie i kiedy będzie to korzystne? Taka forma polecana jest przede wszystkim, gdy zdecydowaliśmy się na urządzenia, które same w sobie są ozdobą. Obecnie na rynku coraz więcej jest bowiem lodówek, piekarników oraz kuchenek mikrofalowych, które mają ciekawy i bardzo oryginalny design. Zazwyczaj są one także znacznie droższe, dlatego też ich zabudowanie byłoby zupełnie nieracjonalne. Wyeksponowanie takich sprzętów sprawdzi się również w kuchniach urządzanych w stylu retro lub gdy sprzęty AGD mają oryginalny kolor lub wykończenie drzwi, np. w postaci wykonywanych na zamówienie grafik. Łatwiejszy będzie również montaż takich urządzeń, a także wymiana, jeśli już ulegną awarii. W przypadku kuchni zabudowanej wymaga to zazwyczaj demontażu wielu elementów, a przez to najczęściej konieczności skorzystania z usług fachowców, którzy zrobią to za nas. Wady? Przede wszystkim musimy przygotować się na nieco większy bałagan i utrudnione czyszczenie, szczególnie w szczelinach wokół lodówki, przez co od czasu do czasu niezbędne może okazać się jej wysunięcie i bardzo dokładne wymycie tej przestrzeni.

Decyzję o zabudowaniu sprzętu AGD lub pozostawieniu go w formie wolnostojącej, najlepiej rozważyć jeszcze zanim udamy się do projektanta wnętrz lub firmy, która zajmie się dla nas wyprodukowaniem mebli na wymiar. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na podejmowanie decyzji, gdyż będziemy dokładnie wiedzieć, która opcja bardziej nam się podoba.