Zdjęcie: Shutterstock.com.

Nawet jeśli nie lubisz lub nie gotujesz zbyt często, w Twojej kuchni musi znaleźć się kuchenka. Dwiema najczęściej rozważanymi opcjami są w tym przypadku płyty indukcyjne oraz kuchenki gazowe. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Płyty indukcyjne

Do płyt indukcyjnych przekonuje się coraz więcej Polaków, szczególnie tych, dla których ważne jest bezpieczeństwo. Dlaczego zostało ono wspomniane jako pierwsze? Przede wszystkim dlatego, że kuchenki indukcyjne nie grożą poparzeniem się, a także w przeciwieństwie do gazowych, trudniej je uruchomić, dzięki czemu nie ma ryzyka np. ulatniania się gazu. Jest to bardzo istotne w domach w których są dzieci, aby nie musieć martwić się o ich zdrowie i życie. Wszystko to dzięki sposobowi działania tych urządzeń, pracują one bowiem poprzez zmienne pole magnetyczne, które włącza się, gdy na powierzchni umieści się garnek wykonany ze stali ferromagnetycznej przyciągającej magnes, w wyniku czego generowane jest ciepło wytwarzane przez indukcję. W tym przypadku pojawia się kolejna, ogromna zaleta, jaką jest efektywność i energooszczędność tego rozwiązania, bowiem większość energii przekazywanej jest właśnie na garnek, bez większych strat energii. Za taką efektywność trzeba jednak słono zapłacić i już tutaj pojawia się pierwsza, główna wada płyt indukcyjnych i jest nią cena. Tego typu urządzenia są bowiem zdecydowanie droższe od kuchenek gazowych, gdyż koszt najtańszych modeli rzadko spada poniżej 800 zł, zaś lepsze będą jeszcze droższe (nawet ponad 2000 zł). Wadą jest również konieczność zakupienia odpowiednich garnków, jeśli więc zdecydowaliśmy się na wymianę kuchenki lub mamy naczynia z naszego poprzedniego domu, niestety w tym przypadku się nie sprawdzą.

Kuchenka gazowa

Kuchenki gazowe są nam wszystkim dobrze znane. Pracują one na gazie ziemnym, dlatego będą działały nawet wtedy, gdy w domu zabraknie prądu. Kolejnym atutem jest również zdecydowanie niższa cena aniżeli w przypadku zakupu opisywanej wcześniej płyty indukcyjnej (ceny rozpoczynają się już od około 300 zł), a także możliwość użycia dowolnych garnków. Niestety tutaj kończy się większość atutów, bowiem kuchenka gazowa jest przede wszystkim nieefektywna – podczas gotowania może ulatniać się aż 50% energii, dlatego też z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób, które przywiązują wagę do efektywności. Kolejną wadą jest fakt, że palnik jest źródłem otwartego ognia, przez co stanowi niebezpieczeństwo, szczególnie, jeśli w naszym mieszkaniu są mali domownicy. Źródłem niebezpieczeństwa jest oczywiście także sam gaz, bowiem w przypadku nieszczelności może dojść nawet do wybuchu. Wyzwaniem z punktu widzenia użytkowania jest również trudniejsze mycie palników, aniżeli w przypadku płyty indukcyjnej.

Płyty indukcyjne ze względu na swoje niekwestionowane zalety coraz bardziej wypierają kuchenki gazowe. Nic dziwnego. Są bowiem nowoczesne, bezpieczne, bardzo wydajne, a przy tym znakomicie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, nie zaburzając ich harmonii.