Zdjęcie: Fotolia.com.

Ze względu na zabiegany tryb życia, Polacy coraz chętniej myślą o swojej wygodzie i szybkości przy sprzątaniu domu. Takie korzyści zapewnia m.in. odkurzacz centralny, który cieszy się coraz większą popularnością ze względu na komfort użytkowania. Czy jest on jednak również skuteczny?

Zasada działania odkurzacza centralnego

Jednostka centralna odkurzacza montowana jest w jednym miejscu domu, najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, a następnie poprzez sieć rur łączy się z gniazdkami ssącymi, które montowane są w różnych pomieszczeniach w całym domu. To właśnie do nich załącza się wąż o długości od około 7 do 9 metrów, który wychwytuje zanieczyszczenia i kieruje je do zbiornika. Taki zbiornik trzeba opróżniać co około pół roku, dlatego nie jest to nadmiernie uciążliwe zadanie.

Najważniejsze atuty odkurzacza centralnego

Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest łatwość użytkowania. Po włożeniu końcówki rury do gniazdka, centrala otrzymuje sygnał i urządzenie samoczynnie się uruchamia. Dzięki temu sprzątanie jest łatwe i nie ma konieczności noszenia i podpinania tradycyjnego odkurzacza. Kolejnym atutem jest mniejszy hałas, przede wszystkim dlatego, że generująca dźwięki jednostka centralna umieszczona jest w pomieszczeniu gospodarczym. Podczas sprzątania mamy więc do czynienia tylko z niewielkim szumem, który nie przeszkodzi w rozmowie ani nie rozbudzi małego dziecka. Brak konieczności przenoszenia urządzenia sprawia, że sprzątanie jest ponadto szybsze i mniej uciążliwe dla naszego kręgosłupa, nie musimy bowiem dźwigać sprzętu. Co jednak ze skutecznością? Tak, odkurzacz centralny jest efektywny, często nawet o wiele bardziej niż zwykły odpowiednik. Powodem jest to, że w tradycyjnych urządzeniach, jeśli przefiltrowywanie nie jest już tak efektywne, część kurzu z powrotem wraca do pomieszczenia. Będzie to szczególnie uciążliwe jeśli w naszych domach znajdują się alergicy, uczuleni na kurz oraz pyły. Wówczas odkurzacz centralny jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Wady odkurzacza centralnego

Tym co może zniechęcić do zakupu odkurzacza centralnego jest jego cena. Może być to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (nawet około 6000 tys. zł), plus koszt instalacji w kwocie 1500 zł. Będzie to więc ogromna inwestycja, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że tradycyjne odkurzacze niestety nie są tak samo żywotne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Przez to może okazać się, że nawet co 3, 4 lata musimy nabywać nowe urządzenie, a tym samym koszt odkurzacza centralnego staje się zdecydowanie mniej przytłaczający, szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie jego zalety. Kolejnym wyzwaniem jest konieczność wykonania specjalnej instalacji, najlepiej od razu przy budowie domu. Wówczas unikniemy kosztownego i uciążliwego kucia ścian oraz podłóg.
Jak widać odkurzacz centralny to rozwiązanie, które gwarantuje nie tylko wygodę użytkowania, ale również skuteczność. Dlatego też jeśli tylko mamy taką możliwość, z pewnością warto w niego zainwestować.