Zdjęcie: Fotolia.com.

Decydując się na budowę domu, inwestor musi pomyśleć nie tylko o samym budynku, ale również o jego otoczeniu. Chodzi tutaj m.in. o ogrodzenie stanowiące jego wizytówkę, a także jego główną część składową, czyli bramę wjazdową. Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań m.in. pod względem sposobu otwierania. Czy warto zdecydować się na bramę automatyczną, kiedy zaś wystarczy alternatywna opcja ręczna? Serdecznie zapraszamy Państwa do lektury.

Bramy automatyczne – wygodnie o każdej porze roku

Jedną z największych zalet bram automatycznych jest fakt, że aby je otworzyć, nie trzeba wychodzić z samochodu. Będzie to szczególnie komfortowe w okresie zimowym, a także podczas intensywnych opadów deszczu. Dodatkowo okaże się o wiele wygodniejsze jeśli posiadamy małe dzieci i przy wjeżdżaniu nie możemy pozostawiać ich samych w pojeździe. Wszystko to jest możliwe dzięki bezprzewodowemu pilotowi, który możemy wozić ze sobą, a jeśli doszłoby do jego awarii, bramę można otworzyć również za pomocą kluczyka lub przycisku na słupku.

Przy wyjeździe na ruchliwą drogę

Na bramę automatyczną decydują się także ci inwestorzy, którzy ze swojej posesji wyjeżdżają od razu na drogę lub na chodnik, po którym poruszają się piesi. Wówczas nie mogliby oni zatrzymać pojazdu i wysiąść, aby zamknąć ją ręcznie, dlatego też nieodzowne jest użycie mechanizmu działającego automatycznie.

Przy szerokim wjeździe

Jeśli zdecydowałeś się na obszerną bramę wjazdową na posesję, wówczas również powinieneś wziąć pod uwagę mechanizm automatyczny. Powód? Przede wszystkim zamykanie ręczne będzie wymagało dużo niepotrzebnego wysiłku (wyższy ciężar skrzydeł bramy).

Większe bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, że brama automatyczna nie wymaga opuszczania samochodu, zapewnia również większe bezpieczeństwo dla kierowcy. Jest to szczególnie ważne nocą, a także na terenach podmiejskich, gdy obawiamy się wyjścia z auta.

Wygoda dużym kosztem

Niestety za wygodę trzeba zapłacić i to zazwyczaj całkiem niemało (ceny mechanizmów rozpoczynają się od 1 tys. zł). Oczywiście gdy decydujemy się na bramę kutą, która sama w sobie jest dużą inwestycją, dopłacenie kilkuset złotych - tym bardziej za wygodę - nie okaże się tak bardzo dotkliwe. To niestety jednak niejedyna wada tego rozwiązania. Niezbędne będą także regularne kontrole, szczególnie przed zimą, bowiem niesprawny siłownik może uniemożliwić nam jej otwarcie. Zanim zakupimy lub wymienimy siłownik, musimy również wziąć pod uwagę w jakim zakresie temperatur będzie on pracował, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci zaniechania pracy przy dużym mrozie. Wadą bramy automatycznej jest ponadto ryzyko nieprawidłowego działania fotokomórki, jeśli zostanie ona przysypana śniegiem.

Aby brama automatyczna działała w sposób prawidłowy i niezawodny, powinna być przede wszystkim wykonana z dobrej jakości materiałów, a także właściwie zamontowana. Wówczas zapewni właścicielom wiele korzyści, przede wszystkim w postaci komfortowego użytkowania na co dzień, bez konieczności wychodzenia z samochodu.